Acrylic sizing, ROSA Studio

Skladom

Vybrať variant
€4,59
€9,18 / l
Doručenie 1–3 dní S Packeta od 2,10 € · Zdarma nad 49 €
Doprava zadarmo už od 49 €Rýchle a bezpečné doručenie po celom Slovensku.
100-dňové vrátenie bez udania dôvodu Jednoducho a bez starostí
ARTMiE komunita na Facebookuvyše 557 000 tvorcov · 16 krajín · od 2007
ROSA Studio

Acrylic Sizing is a water-based preparation medium designed for sealing painting surfaces before applying primer. It is intended for use on canvas, wood, stone, fiberboard, and other porous materials. The sizing penetrates the upper layers of the surface, binds fibers, and fills gaps, preventing gesso from seeping through to the reverse side.

After drying, it forms a strong, transparent, and elastic film that does not yellow, crack, or dissolve in water over time. It preserves the natural texture of the surface while providing excellent adhesion for subsequent layers of acrylic primer.

Suitable for artists who prepare their own painting grounds, this acrylic sizing can be applied in thin, even layers using a brush or palette knife. It ensures durability of the support and improves the overall stability of the painting surface.

Product Parameters:


  • EAN: 4823098532392
  • Volume: 280 ml | 500 ml
  • Type: acrylic sizing
  • Brand: ROSA Studio
  • Base: water-based
  • Suitable for: canvas, wood, stone, fiberboard
  • Compatible with: acrylic primers
🎁Za každú recenziu ti pošleme malé prekvapenie!

Max. 3 súbory, do 5 MB. JPG, PNG alebo MP4.

🎁Za každú recenziu ti pošleme malé prekvapenie!

Alternatívne Produkty

Akrylová farba STANDART Kompozit 75 ml

Akrylová farba STANDART Kompozit 75 ml


Cena po zľave  2,69 € Normálna cena  2,99 € Jednotková cena 35,87 €/l
Kompozit
Akrylová farba Kompozit STANDART 20 ml

Akrylová farba Kompozit STANDART 20 ml


1,41 € Jednotková cena 70,50 €/l
Kompozit
Akrylová farba Kompozit STANDART Fluorescent 500 ml

Akrylová farba Kompozit STANDART Fluorescent 500 ml


16,36 € Jednotková cena 32,72 €/l
Kompozit
Šikmý akvarelový štetec sword liner – veľkosť 1 – 4

Šikmý akvarelový štetec sword liner – veľkosť 1 – 4


0,69 €
artmie.sk
Šikmý akvarelový štetec sword liner – veľkosť 8 – 20

Šikmý akvarelový štetec sword liner – veľkosť 8 – 20


0,99 €
artmie.sk
Akrylová farba Artemisia 20 ml

Akrylová farba Artemisia 20 ml


1,99 €
Artemisia

Posledné Videné