Acrylic paint, 60 ml, ROSA Gallery

Skladom

Vybrať variant
€4,29
€71,50 / l
Doručenie 1–3 dní S Packeta od 2,10 € · Zdarma nad 49 €
Doprava zadarmo už od 49 €Rýchle a bezpečné doručenie po celom Slovensku.
100-dňové vrátenie bez udania dôvodu Jednoducho a bez starostí
ARTMiE komunita na Facebookuvyše 557 000 tvorcov · 16 krajín · od 2007

ROSA GALLERY Professional Acrylic Paint (60 ml) is a premium artist-grade acrylic color developed in collaboration with professional artists to meet the highest standards of quality and performance. It is formulated with finely ground high-quality organic and inorganic pigments combined with modern acrylic dispersions to ensure maximum color intensity, excellent opacity, and high lightfastness.

This fine art acrylic paint features a rich, buttery consistency that retains brushstrokes and palette knife marks, making it ideal for impasto techniques, layering, blending, and detailed work. The well-balanced color range includes both essential mixing colors and unique expressive shades, allowing artists to achieve precise and vibrant results.

The paint dries to a strong, flexible, and water-resistant film with a slightly glossy finish, maintaining durability even in thick layers. Its elasticity and resistance to temperature and humidity changes make it suitable for both studio and outdoor use. ROSA Gallery acrylics are compatible with all acrylic mediums, gels, and pastes, offering extended creative possibilities and control over texture and drying time.

Designed for professional artists, advanced students, and demanding hobbyists, ROSA Gallery acrylic paints deliver reliable, high-performance results with excellent mixing properties and long-lasting color stability.

Product Parameters:


  • Volume: 60 ml
  • Type: professional acrylic paint
  • Finish: satin / slightly glossy
  • Base: water-based
  • Grade: artist / professional
  • Suitable for: canvas, wood, paper, primed surfaces
  • Features: high pigment concentration, rich consistency, excellent lightfastness, flexible film
  • Compatibility: suitable with acrylic mediums, gels, and pastes
  • Brand: ROSA Gallery
🎁Za každú recenziu ti pošleme malé prekvapenie!

Max. 3 súbory, do 5 MB. JPG, PNG alebo MP4.

🎁Za každú recenziu ti pošleme malé prekvapenie!

Alternatívne Produkty

Akrylová farba Kompozit STANDART 20 ml

Akrylová farba Kompozit STANDART 20 ml


Cena po zľave  1,07 € Normálna cena  1,19 € Jednotková cena 53,50 €/l
Kompozit
Akrylová farba STANDART Kompozit 75 ml

Akrylová farba STANDART Kompozit 75 ml


Cena po zľave  2,69 € Normálna cena  2,99 € Jednotková cena 35,87 €/l
Kompozit
Akrylová farba STANDART Kompozit Fluorescent 500 ml

Akrylová farba STANDART Kompozit Fluorescent 500 ml


Cena po zľave  11,96 € Normálna cena  13,29 € Jednotková cena 23,92 €/l
Kompozit
Kozmetická farba na tvár a telo GIOTTO Make Up 5 ml

Kozmetická farba na tvár a telo GIOTTO Make Up 5 ml


3,69 €
GIOTTO
Medium for acrylic paints ROSA Gallery

Medium for acrylic paints ROSA Gallery


Cena po zľave  6,69 € Normálna cena  6,79 € Jednotková cena 26,76 €/l
Rosa
Olejová farba Artemisia 40 ml

Olejová farba Artemisia 40 ml


4,74 € Jednotková cena 118,50 €/l
Pentart

Posledné Videné