Plné farieb, abstraktné, originálne. Umelci na vytvorenie takého dielka používajú akrylové farby, Pouring médium, samozrejme maliarske plátno a občas aj silikónový olej na vytvorenie efektných bubliniek. Na konci tohto článku budete aj vy vedieť, ako na to.
Ako vybrať tie správne farby na pouringové dielo
Akrylová farba je skvelá na liaciu techniku, pretože rýchlo schne a má nádherné žiarivé odtiene. Vybrať si môžete z mnohých farieb a odtieňov. Nám sa osvedčili farby Solo Goya a skvelo sa nám pracovalo aj s akrylovými farbami Amsterdam. Aké odtiene skombinovať? Ak ste túto techniku nikdy neskúšali, čaká vás nepredvídateľné dobrodružstvo!
Skúste napríklad kombináciu béžovej, bielej a niekoľkých modrých odtieňov. Vzniknú vám krásne obrazce a dielo bude mať svieži letný nádych. Primiešajte aj zlatú farbu a dosiahnete elegantnejší výsledok. Ďalšia úžasná kombinácia farieb je modrá, tyrkysová, biela, trochu čiernej a magenta. Z tejto pestrej kombinácie budete unesení.
Vždy sa snažte vybrať na jeden takýto projekt farby od tej istej značky, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok.
TIP: Pozri sa na niekoľko ďalších obľúbených farebných kombinácií >> tu <<
3 chyby, ktoré robia umelci pri tvorení pouring diela
Prvou chybou je nesprávny výber miesta. Keď už lejete farby, je neskoro zakryť stôl či preniesť obraz inam. Aby ste si neofŕkali celú obývačku, obraz tvorte tam, kde nemáte čo zašpiniť alebo poškodiť. Na stôl si dajte novinové papiere alebo iný podklad (kartón, fólia...). Ďalšou chybou je nepoužitie rukavíc. Keďže akrylová farba rýchlo schne, efektívnejšie je použiť rukavice. Kto má však rád ten správny umelecký kontakt s farbou a rád "doťukáva" detaily na diele prstami, pokojne nech to skúsi aj bez rukavíc.
A poslednou chybičkou pri tvorení liatou technikou je nevedieť, kedy prestať. Túžba vytvoriť nádherné dielo nám občas bráni prestať. Poznáte to však? S každým ďalším dielom to však budete vediet lepšie rozoznať.
Rada znie: pozrite sa na kontrast v obraze. Aké odtiene vznikli, či spolu dobre hrajú. Pozrite sa na kompozíciu a ako na vás celý obrazok pôsobí. Predstavte si ho v ráme. A potom budete vedieť viac.
TIP: na zadnú stranu plátna, konkrétne na rohy, si pripnite pripináčiky, ktoré zvyčajne používate na nástenku. Budú slúžiť ako nožičky, aby ste potom po uschnutí plátna nemuseli odliepať z podložky.
Ako liať farby v technike Pouring art?
Je niekoľko spôsobov. Taký najjednoduchší je pripraviť si samostatné čisté kelímky (alebo tie od jogurtov) a do každého z nich naliať pouring médium. Pouring tekuté médium od značky Kreul nás nikdy nesklamalo. Potom do každého z nich dajte aj trochu farby. Jeden odtieň do každého kelímka. Premiešajte, prípadne doplňte trochu vody alebo média. Aby sa farby pekne liali po plátne, mali by ste dosiahnuť správne tekutú konzistenciu.
Malá pomôcka: tekutejšiu ako med, ale hustejšiu ako mlieko.
Samozrejme, množstvo pridaného média závisí od typu farieb. Ako pravidlo sa však odporúča zmiešať pouring médium a farbu v pomere 1:1 až 1:3. V niektorých prípadoch môže byť potrebné použiť viac média, aby ste dosiahli požadovaný efekt. Pokojne skúšajte rôzne pomery a vyberte ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.
Máte zvlášť zmiešané farby. Čo ďalej? Vezmite si jeden veľký kelímok a do neho postupne lejte obsah každého kelímka. Nelejte ich z veľkej výšky, aby sa vám príliš nezmiešali farby. Striedajte ich, ako uznáte za vhodné. Táto technika je predsa o experimentovaní, objavovaní a zábave.
1. verzia: Všetky farby by ste už mali mať v jednom kelímku. Vezmite plátno a položte ho zhora na kelímok s farbami. Plátno si podopierajte z jeho zadnej strany. Druhou rukou držte kelímok, aby sa z plátna nezošmykol. A opatrne prevráťte tak, aby nevytekala farba, ale aby ste položili plátno opatrne na stôl.
No a prichádza tá najkrajšia časť. Pohárik opatrne zdvihnite a sledujte ako sa rozlievajú farby a vytvárajú nové odtiene zmiešaním.
Ak vám v kelímku zostalo trochu farby, dolejte ju na rohy plátna. Ak by ste chceli usmerniť tok farby, plátno zdvihnite oboma rukami a jemne ho nakláňajte do rôznych uhlov, aby ste farby dostali, kam chcete.
Nechajte farby stiecť aj po okrajoch, aby vám nikde nevykukovalo biele plátno. Plátno položte a nechajte farby schnúť.
2. verzia: Od tej prvej sa odlišuje len tým, že nebudete prevracať plátno. Jednoducho len vezmete pohár s farbami a lejete ho na plátno, kam sa vám páči. A tak vy rozhodnete, ako to bude vyzerať.
TIP: Možno ste počuli o silikónovom oleji. Čo dokáže? Keď ho primiešate zvlášť do každého kelímka (1-3 kvapky do každého, ešte pri miešaní jednotlivých odtieňov), potom vám na plátne vytvorí jemné bunky. Tento vzhľad zbožňujú umelci po celom svete a my tiež.
Treba potom zalakovať dielo?
Ideálne je ochrániť farby lakom - tekutým alebo v spreji. Nie je to však nutnosť. My diela vždy prelakujeme, aby sme zvýraznili krásne odtiene. Ak chcete lesklý povrch, zvoľte lesklý akrylový lak. Ak chcete maľbu ochrániť, ale chcete matný vzhľad, potom si vyberte matný akrylový lak. A kto sa nevie rozhodnúť, pravdepodobne mu sadne Akrylový lak so saténovým efektom.
Dobrá rada: lak nelejte priamo na maľbu, odlejte si z neho trochu do nádobky vedľa, vezmite štetec a naneste tenkú vrstvu. Toto je správny spôsob nanášania laku, liatie priamo na dielo môže poškodiť farby.
Verím, že vďaka týmto radám vytvoríte krásne dielo. Pozrite si farebnú zlato-modrú inšpiráciu nižšie na obrázku.
Zhrňme si to. Potrebujete:
1. Plátno - naši maliari si vychvaľujú >> profi maliarske plátno ARTMIE <<
2. Akrylové farby (prečítajte si viac o akryle >> tu << )
3. Pouring médium - na výber ich máte viac >> tu <<
4. Silikónový olej (ak chcete docieliť vytvorenie buniek) - a ten nájdete >> tu <<
5. Pripináčiky
6. Rukavice a paličky na miešanie farieb
7. lak pre krásny lesklý efekt (ak chcete ochrániť farby) >> tu <<
8. a niečo na podklad, aby ste si nezašpinili nábytok
Fluid art síce nie je úplne tradičná technika, ale s ňou sa vám otvára nekonečno možností. Na vzniknuté pouringové dielo môžete ďalej maľovať, pofŕkať zlatou farbou, použiť metalické plátky a mnoho ďalšieho. Všetky materiály ľahko nájdete u nás v ARTMIE. Dúfam, že sa vám páčil článok o tom, ako na toto tekuté umenie, a že sa plní inšpirácie pustíte do svojho vlastného projektu!
PS: Označte nás na Instagrame a Tiktoku, ako sa vám dielko podarilo.
Janka