Jeden dômyselný kartograf si povedal, že vytvorí mapu Európy, v ktorej sa budú zobrazovať slávne umelecké diela autorov podľa toho, odkiaľ pochádzajú. Aby sme boli konkrétni, môžete si pozrieť 44 ukážok obrazov a sôch rozmiestnených do všetkých svetových strán Európy. Ide o skutočne obdivuhodnú prácu, ktorá výborne slúži aj ako učebná pomôcka.
Najstaršie vyobrazené dielo pochádza z Grécka, a to v podobe vzácnej sochy Afrodity, ktorú vytesal Alexandros of Antioch približne v rokoch 130 - 100 pred n. l. Mapu tvorí 44 umeleckých diel a medzi najznámejšie z nich patrí Da Vinciho Mona Lisa (zastupujúca Taliansko), Slávny Výkrik Edvarda Muncha z Nórska, Picassova Guernica zo Španielska, či Stvorenie Adama z Vatikánu.
Pátrali sme, akých umelcov grafik pripísal Česku a Slovensku. Boli sme veľmi prekvapení a veríme, že aj vy máte svoj tip.
Českú umeleckú slávu na mape zožal ilustrátor a maliar Viktor Oliva, ktorý žil v rozmedzí 19. a 20. storočia v bývalom Uhorsku. Preslávil sa dielom Absinthe Drinker (česky: Piják absintu), ktorý dodnes hrdo visí na stene historickej kaviarne Café Slavia v Prahe. Jeho umeleckým smerom bol Art Nouveau (alebo tiež nazývaný secesia), ktorý reprezentuje napr. aj Alfons Mucha.
Slovensku dômyselný kartograf pripísal o čosi “mladšieho” umelca Albína Brunovského. Podľa mena ho pravdepodobne nepozná každý, no pri pohľade na staré československé bankovky sa vám určite vybaví jeho vzácna tvorba. Brunovský bol predstaviteľom imaginatívneho realizmu a pôsobil aj ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Graficky dotvoril množstvo kníh a okrem známok a bankoviek ilustroval aj viaceré knihy rozprávok, za čo mu boli pripísané mnohé ocenenia v súťažiach po celom svete. Jeho diela v sebe nesú surrealizmus spojený s ovládaním klasických grafických techník. Študenti a nasledovatelia tohto slovenského umelca vytvorili aj poslednú sériu slovenských korún.
Veríme, že aj vás tento geniálny nápad fascinoval. Aké dielo, či maliara máte najradšej? Dajte nám o tom vedieť.
Prajem vám pekné dni v spoločnosti umenia.
Vaša Ingrid