Chiaroscuro
Táto technika sa u nás nazýva aj šerosvit a je využívaná pri maľbe i kresbe. Základom šerosvitu je vytvorenie kontrastu medzi svetlou a tmavou plochou tak, aby objekty získali dojem trojrozmernosti. Jeho využitie si už určite videl - napríklad v dielach Leonarda da Vinciho, Rembrandta či Goyu.
Príkladom šerosvitu je aj dielo Ukrižovanie svätého Petra od Caravaggia:
Alla prima
Táto technika, nazývajúca sa aj wet-on-wet, je využívanou najmä pri maľovaní olejovými farbami. Základom je prekrývanie jednotlivých farieb ešte v dobe, kým nezaschli, pričom takéto maľovanie je oproti tradičnej maľbe olejovými farbami oveľa kratšie. Zo slávnych maliarov môžeš túto techniku vidieť u Diega Velázqueza či Vincenta van Gogha.
Trompe l'oeil
Cieľom tejto techniky je vytvoriť maľbu tak dokonalú, že je ťažké rozlíšiť, či ide o skutočnosť alebo ilúziu. Tu sa radia aj nástenné maľby, či dokonca maľby na chodníkoch, ktoré sú často využívané ako turistické atrakcie.
Contrapposto
Tento termín sa využíva na opísanie pózy, v ktorej postava zotrváva. Váhu tela udržiava jedna noha, pričom paže a ramená sú stočené mimo osi bedrovej časti. Najznámejšou sochou, ktorá nesie túto pózu je socha Dávida od Michelangela. V tomto postoji zotrváva aj Méloská Venuša či Botticelliho Venuša v obraze Zrodenie Venuše.
Fotorealizmus
Fotorealizmus sa zakladá na študovaní fotografie a jej následnej reprodukcii na plátno v čo najpresnejšej podobe. Mnohí začínajúci umelci sa pomocou fotorealizmu učia, ako správne maľovať a zobrazovať realitu. Na túto techniku sa často využívajú dekoračné či akrylové spreje.
Zlatý rez
Často sa nazýva aj božský rez a hoci ide o číslo, môžete sa o ňom dočítať veľmi veľa v rôznych knihách o umení. Na základe zlatého rezu sa vytvárajú geometrické útvary, ktoré sa v európskej kultúre považujú za estetické a príťažlivé. Ako estetickú výhodu ho vo svojich dielach často využívali aj Leonardo da Vinci, Rembrandt či Salvador Dalí. Vy si ho môžete vyskúšať napríklad pomocou farebných ceruziek Bruynzeel.
Umenie tvorí rôznorodá škála techník, pojmov, termínov a období, ktoré dajú zabrať aj vyštudovaným umelcom. Preto je úplne v poriadku, keď niektorú z týchto oblastí nepoznáš. Skvelé však je, ak ich túžiš objavovať a skúšať počas svojich umeleckých chvíľ - a nám bude potešením, ak sa na túto objaviteľskú cestu vydáš práve s Artmie.
A ktorá technika je tvojou najobľúbenejšou?
Lea