-
Podkladová vrstva (underpainting)
Začíname počiatočnou vrstvou farby nanášanej na plátno. Vytvorenie podkladu je jednoduchá technika, ktorá má veľký vplyv na zvyšok maľby. Ak sa namaľuje správne, tak vytvorí skvelý základ pre ďalšie tieňovanie a farebné zjednotenie obrazu. Taktiež môže načrtnúť to, akým dojmom bude obraz pôsobiť. Modrý podklad použi, keď chceš vytvoriť chladný dojem, na vytvorenie horúceho dojmu (púšť, letné obdobie) použi radšej žltý a fialový poklad, vďaka ktorému sa ti bude dobre obraz tieňovať.
Táto kostra maľby ťa bude usmerňovať pri ďalšom nanášaní jednotlivých vrstiev a umožní ti venovať sa detailnejšie jednotlivým prvkom na obraze. Dôležité je, aby si začal postupovať od tenkých vrstiev k hrubým, najmä pri použití pomaly schnúcich farieb.
2. Vytváranie štruktúry (building up texture)
Iste vieš, ako veľmi dokáže obraz zaujať. Tzv. 3D štruktúru môžeš vytvoriť nielen pomocou hrubej vrstvy farby a špachtle. Niektorí umelci používajú napríklad škrupinku z vajíčka, či piesok.
Dodaj svojmu obrazu nový rozmer aj vďaka štruktúre.
Pozri si podrobný návod, ako vytvoriť štruktúru pomocou škrupinky z vajíčka
3. Maľovanie „suchým štetcom“ (dry brushing)
Maľovanie suchým štetcom nie je síce až tak známou technikou, ale za to ju mnohí veľmi obľubujú – a navyše je i celkom jednoduchá. Techniku sa rýchlo naučíš aj ty a dokážeš s ňou namaľovať skutočné diela. Začneš tým, že si zvolíš vhodný štetec, najlepšie syntetický a olejovú farbu. Základom je to, že maľuješ štetcom, ktorý dôkladne vysušíš pomocou servítky, čím odsaješ väčšinu oleja a „zbytkovú“ farbu potom nanášaš na plátno v tenkej vrstve.
Vďaka tejto metóde vytvoríš tiene, rôzne farebné prechody úplne bez problémov. Ďalšou výhodou je rýchle schnutie. Táto maľba v konečnom dôsledku pripomína kresbu ceruzkou alebo uhlíkom a výsledkom sú naozaj realistické obrazy.
4. Odstraňovanie farby (sgraffito)
Odstránenie farby môže byť rovnako dôležité, ako jeho aplikácia. Sgraffito je pojem, ktorý sa používa pre odstraňovanie farby, kým nie je maľba úplne zaschnutá. Je to užitočné napríklad pri maľovaní vlasov, škrabancov, trávy a podobne. Pre tento účel môžeš použiť takmer akýkoľvek špicatý predmet, napríklad aj koniec štetca.
5. Použitie média
Médiá sú kvapaliny, ktoré sa dajú pridávať do farby, aby menili jej konzistenciu, dobu schnutia a štruktúru. Existujú rôzne médiá, ktoré dokážu urobiť maľbu lesklou, ale aj matnou.
Prezri si naše profesionálne médiá. Určite ťa niektoré z nich zaujmú.
A na záver spomeniem, že je veľmi dôležitý vhodný výber štetcov, ktoré použiješ. K dispozícii máš štetce rôznych tvarov a s rozmanitými typmi vlákien. Dôležité je odskúšať si, ktorý ti najviac vyhovuje.
Najvšestrannejšie sú syntetické štetce, ktoré sa dajú použiť s rôznymi typmi farieb. Na tvorbu podkladu odporúčam použiť väčšie, ploché či širšie štetce. Tenšie štetce ti pomôžu pri doťahovaní detailov a na oblé tvary, na jemné a plynulé prechody ti odporúčam okrúhle a vejárovité štetce.
Nezabúdaj, že o štetce sa musíš dôkladne starať, prečítaj si preto viac o starostlivosti o nich.
Ak chceš maľovať, ako skutočný umelec, neboj sa toho, začiatky možno bývajú rozpačité a ani zďaleka nie sú jednoduché. Každý umelec si musel týmto prejsť. Dôležité však je, aby ti maľovanie prinášalo radosť a pomohlo zabudnúť na každodenné starosti.
Kreatívny deň plný nových nápadov ti praje Zuzka