Dnes máme vďaka technológiám veľa výhod.
Čo bolo kedysi oveľa náročnejším procesom, je dnes zjednodušené rozličnými mechanizmami. Jednou z týchto techník minulosti je akt vytvárania kópií alebo rôznych výtlačkov umenia. Na dnešnom kopírovaní je najťažšou vecou asi len stlačiť tlačidlo klávesnice a čakať na zahriatie tlačiarne.
Ľudia v minulosti však takéto vymoženosti nemali. Používali manuálne spôsoby, ako urobiť výtlačky – a to hlavne techniku známu pod názvom sieťotlač.
Čo je sieťotlač?
Najstaršia rozpoznateľná forma sieťotlače sa objavila pred viac ako 1000 rokmi v Číne počas vlády dynastie Song.
Proces sa pomaly vyvíjal až do použitia jemnej tkaniny natiahnutej cez rám. Tkaninová mriežka bola niekedy vyrobená z hodvábu, čo viedlo k alternatívnemu názvu techniky "silk screen printing" (hodváb – angl. silk) - po slovensky sieťotlač.
Od svojho vzniku sa technológia takmer nezmenila: umelci prenášajú svoje umelecké diela tlačením atramentu či farby cez sieť pomocou stierky, a to na rôzne povrchy ako je papier, látka a dokonca aj drevo. Na drevo sa vytlačí jedna farba naraz, preto sa na vytvorenie viacfarebného obrazu musí použiť niekoľko "obrazoviek".
Pátrali sme po možnostiach, aké druhy farieb sa dajú na sieťotlač, okrem špeciálne určených, použiť.
Niektorí umelci odporúčajú aj redšie akrylové farby, do ktorých sa primieša pár kvapiek spomaľovača schnutia akrylovej farby. Je to nevyhnutné preto, lebo akrylové farby schnú príliš rýchlo nato, aby sa stihol urobiť požadovaný počet kópií. Použiť sa teda dá aj atrament, či farba na linoryt.
Základom je, aby sa použitá farba dala riediť vodou. Tiež je dobré, ak si zaobstaráte fľaštičku vody s rozprašovačom, ktorú v priebehu tvorenia určite oceníte. Toto sú odporúčania súčasných umelcov, poďme sa ešte pozrieť na históriu vzniku tejto modernej techniky.
Počas šesťdesiatych rokov minulého storočia americkí umelci, ako napríklad Roy Lichtenstein a Andy Warhol, popularizovali túto techniku tým, že ju používali na hromadné vytváranie grafík v jasných farbách. Ich umenie označilo začiatok hnutia Pop Art a v podstate koniec abstraktného expresionizmu. Od obdobia Pop Art súčasní umelci naďalej používajú sieťotlač ako médium na výrobu inšpiratívnych umeleckých diel.
Andy Warhol
Snáď najznámejší umelec v histórii, popový umelec Andy Warhol prvýkrát používal túto techniku v šesťdesiatych rokoch. Warhol je známy tým, že vyrába šablóny fotografií obrazových portrétov celebrít a prenáša ich zo "striebornej obrazovky" pomocou sieťotlače na papier, a to za pomoci jasných a kontrastných farieb.
Jednou z prvých a najznámejších sérií bol jeho výtlačok Marilyn Monroe, ktorý vznikol na základe fotografie z filmu Niagra. Presne toto vyvolalo v umelcovi túžbu vytvoriť opakovania toho istého obrazu - či už ide o osobnosť alebo svetský objekt. Obyčajné objekty ako polievka značky Campbell získali len vďaka Warholovej sieťotlači celosvetovú slávu. Ako Warhol raz povedal: "Nie je aj život len séria obrazov, ktoré sa opakovaním menia?"
Dúfam, že som Vám túto nezvyčajnú techniku aspoň trochu priblížila a že Vás Andyho práca zaujala.
S pozdravom Vaša priateľka, Sabína.