Maľovanie podľa čísel tu bolo skôr, než Bob Ross
Skôr, než sa preslávil Bob Ross, Ameriku okúzlilo maľovanie podľa čísel - populárne hobby, ktoré sa rozšírilo najmä v 50tych rokoch. Uchvátilo celú krajinu ako hurikán, ktorý dostal umenie k miliónom Američanov, ktorí by za normálnych okolností ani nezdvihli štetec. So sadou na maľovanie podľa čísel v rukách však hrdo prehlasovali, že každý človek môže byť Rembrandtom.
Tieto sady sa samozrejme stretli s výsmechom umeleckých kritikov. Považovali ich za symbol bezmyšlienkového podliehania reklame, ktorá opantala v 50. rokoch celú Ameriku. V tomto období boli populárne dokonca aj výstavy, kde nádejní umelci ukázali svoju zručnosť v obrazoch namaľovaných podľa číselnej predlohy.
Kde sa vzalo maľovanie podľa čísel?
Maľovanie podľa čísel bolo silným kultúrnym trendom uprostred 20. storočia - a prežilo ako populárna zábava dodnes - nikdy sa však neprišlo nato, kto je prvým tvorcom tohto vynálezu. Teoretici umenia však majú indície, ktoré vedú k jednému zaujímavému človeku.
Prelom v predaji akrylových farieb
Dan Robbins bol americký komerčný umelec a vášnivý nedeľný maliar, ktorý rád maľoval dobre zapamätateľné diela. V skorých 50tych rokoch začal spolupracovať s firmou podporujúcou koncern General Motors. Pracoval aj pre Chevrolet, a to tvorením špeciálnych fontov písma pre motivačné letáky. V roku 1949 sa dostal do Palmer Show Card Company, kde došlo k prvému prelomu. Zakladateľ firmy, Max Klein dal Robbinsovi úlohu: podporiť predaj farieb. Jeho riešením bolo maľovanie podľa čísel. Aktivita bola ideálna pre publikum po druhej svetovej vojne a predstavovala nový, pútavý spôsob trávenia voľného času. Ukončenie vojen a rýchlo rastúca ekonomika pozitívne vplývala na zlepšenie kvality života. A keďže do éry počítačov bolo ešte príliš ďaleko, Američania venovali svoj voľný čas a energiu práve tomuto kreatívnemu hobby a posúvali jeho hranice omnoho ďalej, než si vieš predstaviť.
Ako sa vyrába sada na maľovanie podľa čísel?
Robbinsonov odkaz bol jednoznačný: sada, ktorá umožní každému, aj tomu, kto v živote nenavštívil umeleckú školu, vytvoriť detailnú maľbu. Skôr, než sa balíček na maľovanie podľa čísel dostal k svojmu majiteľovi, Robbinson namaľoval originálne dielo. Následne naňho položil fóliu, cez ktorú vyrezal tvary, pridelil im čísla a korešpondujúce odtiene ku každému z nich. Takto sa zrodilo maľovanie podľa čísel. Prvým balíčkom bola abstraktná maľba s názvom Abstract No. One. No ukázalo sa, že ľudia túžia viac po maľovaní zátišia, prírodnej scenérie a figurálnej maľbe, teda sa začali tieto sady uberať tradičnejším smerom.
Maľovanie podľa čísel - zberateľský kúsok
Vytvárali sa obrazy s rôznymi úrovňami náročnosti. Sady pre začiatočníkov napr. obsahovali 20 odtieňov farieb, no tie pre náročnejších ich ponúkali až 30 - 40. Američania sa chytili na návnadu a len v roku 1955 sa predalo viac než 20 miliónov sád, zaplavujúcich domovy amatérskym maľovaním po celej krajine. “Maľovanie podľa čísel bolo virálne ešte skôr, než sa stalo virálne,” s humorom tvrdí Skip Davis, grafický dizajnér, ktorý je tiež vášnivým zberateľom sád na maľovanie podľa čísel. “ Ľudia vymaľovali cez 50 sád a nemohli s tým prestať”, dodáva.
Populárne aj v Bielom dome
Populárnejšie než skákanie cez gumu, či zbieranie céčok. Plátna na maľovanie podľa čísel si našli svoju cestu aj do Bieleho domu. Sekretár prezidenta Eisenhowera založil galériu zloženú z kúskov, ktoré namaľovali tunajší úradníci. Samozrejme, objavili sa aj menej lichotivé reakcie na prekvitajúcu zábavu. Jeden anonymný kritik napísal do slávneho umeleckého magazínu vášnivú kritiku, končiacu slovami: “Netuším, kam kráča Amerika, keď tisíce ľudí, mnohí z nich dospelí, si nechávajú diktovať tvary, ťahy a odtiene. Môže niekto zachrániť tieto duše, alebo skôr, blbcov?”
Umenie pre každého
Maľovanie podľa čísel sa časom spojilo s populárnou kultúrou, ktorá si ho privlastnila ako odkaz ku komercializácii a komodifikácii vo svete. Náš rodák, Andy Warhol, dokonca pridal k týmto sadám špeciálne “do it yourself” série svojich obrazov v 1962. Bez ohľadu na názor tradičných umelcov, Robbins sa nezamýšľal nad tým, či je táto forma umením, alebo nie. Ale zato rád oslavoval schopnosť predstaviť umenie masám: “Je to umelecký experiment, ktorý prináša skúsenosť jednotlivcovi, ktorý by normálne nikdy nezdvihol štetec a neponoril ho do farby. Trend maľovania podľa čísel je populárny dodnes, najmä u začínajúcich a malých maliarov. Vďaka tomuto nápadu dokáže namaľovať pekné obrazy každý.
Prajem vám kreatívne chvíle
Ingrid