Techniky kreslenia pre začiatočníkov
Medzi umelcami sú známe štandardné techniky kreslenia, o ktorých musíte vedieť ešte predtým, ako položíte ceruzku na papier. Niektoré sú také bežné, že ste ich predtým pravdepodobne používali bez toho, aby ste si to uvedomovali.
- Tam a späť: Toto je jedna z najzákladnejších techník. Pri tomto spôsobe vykonáva ruka základný pohyb tam a späť. Rovnomerný pohyb zaručuje kresbu rovných liniek a v závislosti od toho, aký tlak použijete, bude vaša kresba tmavšia alebo svetlejšia.
- Šrafovanie: Šrafovanie je ukladanie liniek do riadkov a stĺpcov – kríženie. Ceruzkou vytvárate sieť čiar na seba kolmých. Linky nahromadené blízko seba budú vytvárať tmavú plochu, zatiaľ čo linky od seba vzdialenejšie vytvárajú svetlejšiu plochu.
- Krížové šrafovanie: Táto technika je odrodou šrafovania, kde namiesto vytvárania série paralelných línií sa vaše stopy vzájomne pretínajú vo formácii podobnej krížu.
- Scribble: Scribbling je jednou z najuvoľnenejších techník kreslenia. Ide vlastne o voľné „čmáranie“ po stránke papiera bez presného ukončenia. Čím viac budete čmárať po určitej oblasti, tým tmavšie bude vyzerať.
- Stippling: Táto zaujímavá a pekná technika je vhodná hlavne pre trpezlivých umelcov. Stippling je technika bodkovania. Či už linky alebo tieňovanie – všetko je kreslené len a len pomocou bodiek. Platí tu rovnaké pravidlo ako pri ostatných technikách – čím hustejšie sú bodky na jednom úseku, tým je tmavší.
- Zmiešanie/blending: Ak používate uhlík alebo ceruzku, skúste ich zmiešať. Začnite s technológiou back-and-forth (sem a tam) na pokrytie celého papiera a potom doň votrite médium. Môžete použiť prst, vatovú tyčinku (aka tortillon) alebo semiš. Ďalšou možnosťou miešania je experimentovať s práškovým grafitom a pomocou štetca postupne vytvárať strieborné tóny na vašom papieri.
Nabudúce si zhrnieme a povieme nejaké rady a tipy pred začatím kreslenia a môžeme sa vrhnúť na to!
Dúfam, že ste sa niečo nové dozvedeli a prajem vám veľa kreatívnych chvíľ.
Vaša Sabína.