Rady, ktoré si pri kreslení treba zapamätať
Po základoch, ktoré ste sa naučili v minulom príspevku, vám prinášam pár rád a vylepšení, ktoré by vám precvičovanie kreslenia mali uľahčiť:
- Vyznačte si svetlé a tmavé miesta. Mne osobne pomáha jemné olemovanie svetlých a tmavých plôch ceruzkou. Pomôže vám to, ak náhodou spravíte chybu. Na tmavých miestach môžete potom začať ukladať tieň postupne a stmavovať tak, ako vám to pasuje.
- Hrúbka čiary je dôležitá. Hrúbkou čiary dokážete odlíšiť povrch či materiál kreslenej veci. Zvážte preto, kedy použijete hrubú a sýtu a kedy zase tenkú a jemnú linku. Na úsekoch, kde je veľmi tmavý tieň použite kľudne čiaru hrubšiu. Na miestach kde nie je takmer žiadne tmavé miesto použite opačnú, tenkú čiaru.
- Nebojte sa experimentovať! Zmiešaním viacerých techník docielite originalitu a podtrhnete určité časti vašej kresby. Použite napríklad jemnú šrafúru na časti tváre a na vlasy naopak techniku scribble („čmáranie“).
- Môj tip pri realistickom tieňovaní: Realistické kresbu dosiahnete postupným ukladaním vrstiev tieňa pomocou ceruzky. Začnite tým, že veľmi jemne „začarbete“ úsek ktorý chcete tieňovať (mám namysli naozaj jemnú a slabú základnú vrstvu napríklad celej tváre). Potom začnete postupne po jednom odtieni stmavovať úseky, ktoré sú v tieni a ich okolie vyblendíte do stratena (aby splynulo s okolitým odtieňom). Postupne ukladáte vrstvy len tam, kde sú len najtmavšie úseky. Vznikne vám tak jemný a nebadateľný prechod, ktorý vytvára realistický efekt kresby.
Dúfam, že vám táto séria príspevkov na tému kreslenia aspoň trochu pomohla a dozvedeli ste sa niečo nové.
Ak máte aj vy svoje zaručené tipy, ktoré sme nespomenuli, tak sa s nimi neváhajte podeliť spolu s nami.
Kresba je jednou z najzákladnejších techník, ktorú by mal každý umelec ovládať. Neváhajte preto, vezmite ceruzky a hor sa na to!
Veľa kreatívnych chvíľ vám praje Sabína.