1. Väčšina svietiacich farieb je po nanesení prvých pár vrstiev neviditeľná. Neutrálny odtieň luminiscenčnej farby je ideálne naniesť v 2 - 3 vrstvách, aby ho nebolo vidno na farebnom pozadí, ale zároveň môže táto navrstvená farba získať odtieň pozadia, na ktorom je nanesená. Zložito vysvetlené, no ukážeme si to na príklade obrázku nižšie. Za denného svetla je na obraze viditeľný odtieň modrej, zelenej a žltozelenej. Po uschnutí sa na plátno naniesla vrstva akrylového média svietiaceho v tme (má neutrálny fosforový odtieň), ktorý v tme prebral odtiene farieb z pozadia.
2. Platí pravidlo - čím svetlejšie pozadie, tým žiarivejšie fluorescenčné farby. Pre porovnanie si pozri obrázok nižšie: V prvom riadku sú 2 vrstvy fluorescenčnej farby na bielom pozadí a v druhom riadku tá istá farba na čiernom podklade.
3. Použi menšie množstvo farby, než zvyčajne. Glow in the dark farbu nanes v tenkej vrstve a v prípade potreby jej pridaj viac. Tento spôsob zabráni tomu, aby boli viditeľné okraje každého ťahu štetca, a aby mali farby rovnomerný svietivý efekt.
4. Použi UV svetlo na kontrolu rovnomernosti ťahu štetcom, kým sú farby ešte mokré. Alebo môžeš v procese maľby odbiehať do tmavšej miestnosti :) Ak si chceš poistiť rovnomernosť náteru, použi fosforeskujúci sprej ideálny aj na väčšiu plochu.
5. Po nanesení každej vrstvy nechaj svoje dielo schnúť 10-15 minút. Ak pridáš nový náter do nezaschnutého podkladu, v tme sa tieto ťahy zvýraznia a môžu pôsobiť rušivo. Ak sa ti nechce čakať, pokojne použi fén, alebo hobby ohrievač. Na druhej strane, takýto spôsob maľovania môže dodať maľbe viacdimenzionálny efekt, pretože ťahy štetcom budú mať rôzne odtiene. Výber je na tebe :)
6. Mnohí umelci sú spokojní s jednou vrstvou glow in the dark farby, no ak ju chceš mať výraznejšiu, pridaj ďalšiu vrstvu, či dve. Ak máš chuť maľovať fluorescenčnými farbami nočnú oblohu, použi zubnú kefku a špáradlo, aby dielo nadobudlo trojrozmerný efekt. Pri fŕkaní zakry papierom zvyšok maľby, aby sa neušpinila. Výsledný efekt takto dovolí vystúpiť objektom viac do popredia.
7. Aby tvoje dielo vyniklo, je potrebné ho “nabiť” pod UV svetlom, alebo na slnku. Ide to aj pod bežnou lampou, no tento efekt trvá len pár hodín a žiarivosť sa postupne stratí.
8. Experimentuj a zabávaj sa! Neboj sa skúšať nové veci. Okrem akrylových fluorescenčných farieb ti odporúčam použiť aj médium svietiace v tme. Dokážeš s ním zázraky, ak ho primiešaš do akejkoľvek akrylovej farby - transparentnej, semitransparentnej, alebo svetlej krycej.
9. V prípade tmavej krycej nanes toto médium navrch. Existujú tisíce ďalších možností, kde všade môžeš farby svietiace v tme použiť. Na keramiku, drevo, textil, domáce dekorácie, zaliať ich do kryštálovej živice, alebo si vyrobiť vlastné návnady na ryby. Máš aj iné nápady? Podeľ sa o ne s nami na Facebooku či Instagrame.
10. Posledným nápadom je typicky letná inšpirácia. Môžeš sa pohrať s fluorescenčnou kontúrovacou farbou, alebo fluorescenčnými fixkami a namaľovať napr. mandaly na kamene, či svietniky, ktoré ti spríjemnia letné večerné stretnutia.
Do fosforeskujúcich farieb sa oplatí zamilovať. Je to láska na neobmedzené množstvo spôsobov.
Kreatívne leto ti praje Ingrid