V dnešnej dobe sme zvyknutí vnímať umelecké diela v galériách a múzeách na tradičných maliarskych plátnach. Ale čo ak by sme rozšírili našu predstavu o tom, na čom môže byť umelecký výtvor umiestnený? Nečakané podklady a povrchy prinášajú svetu umenia nový rozmer, inováciu a často aj veľmi žiaduce prekvapenie.
Výhodou týchto podkladov je, že často ponúkajú aj príbeh. Napríklad maľba na starom drevenom stole môže oživiť jeho históriu. Umelecké dielo na netradičnom podklade získava nový rozmer či kontext, ktorý ho robí ešte zaujímavejším.
Znovuzrodenie maliarskeho štetca
Štetec je tradične nástroj, ktorým sa umenie vytvára. Ale napadlo vás niekedy, že môže byť aj plátnom?
Možno sa vám už stalo, že váš verný spoločník - štetec skončil v stave, keď ste si mysleli, že už nemá žiadnu nádej. Zrazu sme mali pred sebou stvrdnutý štetec.
Namiesto toho, aby skončil v koši, rozhodli sme sa, že mu dáme druhú šancu. A tak sme sa pustili do experimentu – maľba na štetci. A nie hocijaká maľba, ale rovno portrét!
Pri zamyslení sa nad touto myšlienkou nás hneď napadlo niekoľko postáv, ktoré by sme chceli zvečniť na tomto netradičnom “plátne”. Nakoniec to vyhral portrét istej mimoriadne inšpiratívnej ženy…
Pripravili sme si štetce i akrylové farby a pustili sa do práce. Typické červené pery, čierne havranie vlasy, výrazné obočie a kvety vo vlasoch. Možno už tušíte, koho podobizeň sme vytvárali.
Ak chcete, aby sa vám maľba na štetci vydarila, buď si najprv nájdite obrázok, ktorým sa inšpirujete, alebo si jednoducho načrtnite vlastný. Na palete si namiešajte tie správne odtiene, poprípade zhustite alebo zrieďte vhodným médiom pre akrylové farby.
Ak chcete byť precízni, môžete najprv podklad namaľovať jednotnou farbou. Niektorí používajú odtieň hnedej, iní odtieň podobný Burnt Sienna. Pokojne to však môže byť aj biela či čierna farba.
Nezabudnite správne namaľovať miesta, ktoré su v tieni - podľa toho, kde sa nachádza zdroj svetla.
Ak má vaša maľba na štetci viac vrstiev, potom sa uistite, že každá vrstva poriadne uschne, kým na ňu namaľujete ďalšiu.
My sme doťukli posledné detaily.
Keď sme skončili, pred nami bol miniatúrny portrét Fridy. A priznávame, premýšľali sme nad tým, čo by si o tom myslela. Hádam by nás povzbudila v našej kreativite.
Ak sa rozhodneme ho niekomu darovať, určite ho ešte zafixujeme lakom, aby sme sa uistili, že maľba vydrží čo najdlhšie. Toto dielko je podľa nás vhodným darčekom takmer pre každého – nielen pre umelcov. Je to spôsob, ako ukázať, že aj zdanlivo nepoužiteľné veci môžu byť premenené na niečo krásne.
Preto vás chceme povzbudiť, aby ste sa pridali k nám v tomto experimente. Možno máte doma štetec, ktorý by si zaslúžil ešte šancu. Skúste ho premeniť na umelecké dielko.
Prečo namaľovať portrét na štetec?
Ak ešte nie ste celkom presvedčení, prečo venovať svoj čas starému štetcu, tu je niekoľko dôvodov:
Symbolika: Štetec je nástroj umelca. Portrét na štetci môže vyjadriť myšlienku, že samotný nástroj môže byť aj nositeľom umenia.
Recyklácia: Namiesto toho, aby sme zahodili stvrdnutý štetec, je skvelé znovu ho použiť a dať mu nový život.
Jedinečnosť: Maľba na netradičných povrchoch alebo objektoch pridáva dielu originalitu. Portrét na takomto nezvyčajnom podklade môže pôsobiť prekvapivo a zaujímavo, čím sa stáva napríklad aj skvelým darčekom.
A v neposlednom rade, vlasy štetca pripomínajú ľudské vlasy…:)
Handmade darčeky
Keď už hovoríme o darčekoch, pripomeňme si, prečo sú handmade darčeky také výnimočné.
Vytváranie ručne vyrobených darčekov je gesto, ktoré sa jednoducho dotýka srdca. Zatiaľ čo komerčné produkty môžu byť často neosobné a masovo vyrobené, handmade darčeky nesú v sebe kúsok duše tvorcu.
Kreatívec venuje svoj čas i energiu na vytvorenie niečoho jedinečného. A čo je ešte lepšie, žiadne dva nie sú úplne rovnaké. To znamená, že nikto iný nedaruje presne taký istý darček. V krátkosti, vyrábanie a darovanie handmade darčekov je spôsob, ako vyjadriť hlbokú úctu, ocenenie či lásku k druhej osobe.
7 netradičných podkladov a tipy na motívy
Keďže sme otvorili tému netradičných podkladov na maľovanie, nedá nám neponúknuť na záver ešte niekoľko tipov aj na iné “originálne maliarske plátna”. Tu je 7 tipov spolu s návrhmi motívov:
Hodvábna šatka: S farbami na hodváb môžete na šatku vykúzliť napríklad exotické kvety, geometrické tvary, ornamenty alebo vzor mandal.
Kabelka: Geometrické tvary alebo abstraktná maľba, ktorá vytvorí moderný a štýlový vzhľad. Alebo pútavé nadpisy, výroky, či heslá vytvorené s farbami na kožu premenia obyčajnú kabelku na umelecké dielo.
CD disk či stará vinylová platňa: Tipom na motív môžu byť galaxie alebo vesmírne scenérie. Lesk týchto predmetov dodáva hviezdnej maľbe extra rozmer.
Kameň či drevené výrezy: Vhodným motívom pre tieto prírodné materiály môžu byť napríklad zvieratá, rastliny, či jednoduché krajinky, lesné scenérie alebo portréty. Drevená textúra navyše dodá maľbe teplý a prírodný vzhľad.
Tenisky a denim bunda: S farbami na textil môžete vytvoriť okrem iného aj kreslené postavičky, superhrdinov, mix obľúbených záujmových činností či športové motívy na teniskách. Pri vytváraní originálnej denimovej módy sa často používajú napríklad nápisy alebo tattoo štýl.
Doska na krájanie/lopár: Ideálny pre zobrazenie ľudových motívov v pestrých farbách alebo v štýle modrotlače.
Zrkadlo: Predstavte si, ako sa okolo okrajov zrkadla rozprestierajú jemné, etérické kvetinové vzory… Alebo si vytvorte motivačné nápisy typu: "Krása je v tom, ako sa vidíš."
Netradičné prístupy a podklady v umení predstavujú závan sviežeho vzduchu. Je to pripomienka toho, že pravá umelecká hranica je len naša vlastná predstavivosť. Ako umelec alebo milovník umenia by sme mali byť otvorení týmto novým možnostiam. Hľadajme krásu a inšpiráciu vo všetkom okolo nás. A možno práve keď budeme mať pocit, že sme všetko videli, objaví sa pred nami niečo úplne nové a nečakané na najmenej pravdepodobnom mieste.
Tím Artmie