Ako nakresliť motýľa?
Ako obvykle, najprv si predkreslíme motív. To značne uľahčí celý proces a umožní nám istejšie pracovať. Pokojne si nájdite chvíľku a predstavte si motýľa, ktorého budete kresliť. Zamyslite sa nad jeho pózou, vzorom a kompozíciou.
Ak sa chystáte zobraziť konkrétny druh, rozhodujúci je referenčný obrázok. My si dnes však nakreslíme jednoduchého motýľa. Vybrať si môžete aj niektorého z obrázka nižšie.
Motýľ ako objekt sa dá rozdeliť na symetrické polovice. Začnite teda s ľahko nakreslenou stredovou čiarou. Nakreslite malú hlavu, telo s predĺženým bruchom. Takisto dve predné krídla (horné) a zadné krídla (spodné).
Zhruba načrtnite všetky uvedené časti tela. Táto voľná skica nemusí byť dokonalá – môžeme ju doladiť neskôr. Dokonca aj symetrické objekty môžu mať nepravidelnosti. Ľudská tvár je toho príkladom. Volá sa to približná symetria. Aby bola kresba zaujímavejšia, umiestnime motýľa tak, aby jedna sada krídel smerovala k divákovi.
Tip: tu nájdeš výborné sady na kreslenie, ktoré majú všetko, čo potrebuješ.
Ďalej upravte obrysy krídel, oči, tykadlá… nemusíte byť úplne presní a podrobní, našim cieľom je dnes nakresliť zjednodušený model motýľa. Pridajte improvizovaný vzor krídel, na základe fantázie a rôznych vzorov, ktoré ste niekedy videli na motýľoch. Tento vzor by mal byť viac-menej symetrický, takže krídla sa navzájom zrkadlia. Náčrt ceruzkou máte hotový, poďme si vziať perá. S týmito Micron perami dokážete vytvoriť nádherné diela.
Technické perá Sakura na detaily
Odporúčame vám veľkosť 0,2. Ľahko s ňou načrtnete všeobecné obrysy hornej časti nášho motýľa. Hlava a hrudník majú "chlpatú" štruktúru, takže ich obrysy kreslíme ako sled krátkych šrafov. Pohybom tam a späť vytvorte tmavšie oblasti na krídlach.
Medzi niektorými ťahmi zostali malé medzery. To vytvára ilúziu textúry. Žily na krídlach sú tenké, takže vaše ťahy musia byť jemné. Tu môžete použiť tzv. bodkovanú čiaru. Ďalej pracujte na zadných krídlach a bruchu. Rovnakým postupom načrtneme obrysy a stmavíme niektoré oblasti vzoru krídel. Obe sady krídel, horná aj spodná, by mali vyzerať ako odzrkadlené.
Potom si vezmite pero s veľkosťou 0,1 a pridajte šrafovanie na krídla. Cieľom je vytvoriť vizuálne spojenie medzi oblasťami so silným kontrastom. Tiež vyplňte telo (hlavu, hrudník a brucho) krátkymi šrafami a bodkami. Boky tela mierne stmavnú, aby motýľ získal väčší objem. Váš čiernobiely motýľ je hotový. Teraz mu vdýchneme život farbami.
Perom modrej farby pridávame bodky na krídla. Vzor predných krídel má široký zakrivený tvar. Jednu jeho stranu pokryjeme bodkami, čím vytvoríme prechod od bielej po jasne modrú. Čierne škvrny nachádzajúce sa na zadných krídlach tiež obklopíme modrými bodkami. Trochu ich pridáme aj na telo motýľa pre vytvorenie vizuálnej jednoty.
Pridajte ďalšie bodky s tmavomodrou a fialovou farbou. "Spevnite" vnútorné okraje krídel (tie bližšie k telu), striedavo tmavomodrou a fialovou. Tmavomodré bodky vytvoria ilúziu hĺbky a kopírujú jemný tieň. Pokiaľ ide o malé segmenty vzoru krídel, vyberieme si jednu stranu každého segmentu a dáme tam nové bodky. Opačné krídla by to mali opäť odrážať, takže toto zopakujeme na druhej strane.
Tak a umelecké dielo je hotové. Zvládli ste to. Páči sa vám váš motýľ?