Akvarel v minulosti
Už ľudia v dávnych dobách sa snažili na steny jaskýň zvečniť rôzne výjavy ich každodenného života. Umenie sa rozrástlo a aj dnes neustále objavujeme nové a nové spôsoby maľovania, tvorenia, kreovania. Akvarel ako technika bol známy už na konci 17. storočia.
Vedeli ste, že bol najprv využívaný najmä ako doplnková technika? Na vyššiu úroveň sa akvarelová maľba dostala až vďaka Nicolasovi Poussinovi, určite nesmieme zabudnúť aj na mená ako Claude Lorrain, Villiam Turner, Thomas Girtin.
Na konci 19. storočia už bola táto technika súčasťou programu na umeleckých školách, nuž a celkovo sa jej využívanie rozšírilo.
Čo je akvarel?
Akvarel je maliarska technika, pri ktorej sa hojne využíva voda. Ide o jednu z ťažších spôsobov maľovania, keďže pri nej nie sú možné rozsiahle opravy. S touto technikou môžete vytvoriť nádherné, vzdušné a žiarivé obrazy.
Čo by ste mali vedieť predtým, než začnete maľovať akvarelovými farbami?
- Musíte si vybrať správny papier. A ktorý je ten správny? Ak chcete maľovať niečo drobné, treba vám papier s hladkým povrchom, jemnozrnný. Ak ste si vybrali niečo veľké či hrubé, potom siahnite po drsnejšom papieri. Ideálne bude, ak si kúpite blok papierov špeciálne na akvarel.
- Pred maľovaním by ste si mali napnúť papier, a to zamokra. Priložte ho napríklad na dosku a oblepte maliarskou lepiacou páskou.
- Zadovážte si štetce rôzneho tvaru. Tie kvalitné a určené na akvarel bývajú prírodné, a to napríklad z chvostov kuny, veveričky, tchora či lasice. Štetce nenechávajte vo vode. Budete tiež potrebovať viac misiek s vodou. Pri tejto technike je totiž veľmi dôležité akvarelové štetce vždy čistiť. Je dobré mať tiež pripravenú hubku v prípade, že vám čosi na obraz kvapne.
- Pri akvareli sa využíva často lazúrovanie. Lazúra je postupné nanášanie farieb – vrstva na vrstvu. Zapamätajte si však, že ďalšiu vrstvu môžete nanášať iba ak je tá predošlá už suchá.
- Technika mokrým na mokré – začínate maľovať na mokrý papier. Farby sa vám krásne prepoja a rozpijú, vzniknúť z toho môžu napr. čarovné krajinky. Dobre to však zvládnu len tí skúsenejší.
- Technika mokrým na suché – využíva sa najmä na maľovanie detailov. Využíva sa pri tom menej vody ako zvyčajne.
- Potrebujete aj paletu, na ktorej si farby budete miešať. Rovnako dobre však poslúži aj nejaký vrchnák či tanierik.
- Dobrým pomocníkom je maskovacia kvapalina na akvarel. Ňou zakryjete na papieri tie miesta, ktoré zatiaľ zostanú biele. Túto gumu potom ľahko zošúchate dolu.
Ako postupovať?
- Najprv si pripravte papier (napnúť a oblepiť). Potom vyberte obľúbené akvarelové farby. Následne môžete začať s maľovaním. Je dobré predtým vedieť, čo chcete maľovať, poprípade si to ceruzkou načrtnúť.
- Ak chcete použiť maskovaciu kvapalinu, urobte to pred tým, než sa pustíte do maľovania.
- Pred maľovaním si na papieri vyskúšajte, ako farby reagujú, ako vyzerajú odtiene, keď sa zmiešajú. Tento vzorkovník iste využijete aj pri ďalšom maľovaní.
- Nanášajte farebné vrstvy podľa toho, aké odtiene chcete dosiahnuť. Nezabudnite, že lazúrovať môžete iba ak predošlá vrstva už uschla. V opačnom prípade by sa vám farby opäť prepojili a vznikli by pravdepodobne neželané odtiene.
- Pri maľovaní vynechajte miesta, ktoré majú zostať biele.
- Najprv namaľujte nebo, potom stredný plán a nakoniec to, čo je vpredu. Musíte tiež vedieť odlíšiť tmavé a svetlé plochy. Tie tmavé vytvoríme lazúrovaním, tiež môžeme v týchto miestach použiť menej vody pre tmavší výsledok.
- Na záver celé svoje dielo skontrolujte a dopracujte detaily podľa svojho uváženia.
Tip: Ak prižmúrite oči a nevidíte najsvetlejšiu a najtmavšiu časť obrazu, tak je obraz v tónovo jednoliatej hladine – to pôsobí nedomaľovane.
Veríme, že vám náš návod pomohol a že sa pustíte do čarokrásnych malieb.
Prajem vám pekné tvorivé dni,
Janka