Zachytiť jemnosť a zmyselnosť ruže na plátno nemusí byť vždy jednoduché. My však máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým bude výsledok naozaj stáť za to. Mnoho umelcov má slabosť práve pre kvety a ruže. Aj vás napĺňa maľovanie farebných, krásnych kvetín? Tak si pripravte plátno, štetce a olejové farby a ideme spolu na to :)
Pozadie a náčrt
Začnite pozadím, ktoré bude pripomínať listy a rozmazané rastliny. Na podklad využite modrú a studenú zelenú farbu, potom pridajte pár rýchlych ťahov štetcom s teplým zeleným odtieňom, ktoré budú vyzerať ako listy ruže.
Keď je podklad hotový, prichádza na rad samotná ruža. Najprv pomocou rozmazaného obrázka načrtnite hrubú kompozíciu - upravte detaily a menšie tvary. Je dôležité včas zachytiť "skladbu" ruže. Zatiaľ ju pokojne zobrazujte ako valec a zvýraznite len najväčšie tmavé "trhliny", aby ste si naznačili, ako máte pokračovať v ďalšom kroku a čoho sa držať. Nie je potrebné sa venovať detailom.
Pridajte farbu
Keď je náčrt uspokojivý, pomocou väčšieho štetca vymaľujte centrum obrazu. Ťahy sú odvážne aj trochu nedbalé. Nebojte sa miešať odtiene olejových farieb medzi sebou, aby ste dosiahli požadovaný tón. Pokojne do karmínovej červenej pridajte ultramarínovú modrú pre zvýraznenie tmavších miest. Postupne svetlejšou červenou olejovou farbou obťahujte tieto hrubé kontúry.
Všimnite si, že toto je najdôležitejšia fáza maľby ruže - počiatočná diferenciácia veľkých hmôt so správnymi farebnými tónmi.
Potom pridajte oproti počiatočným tmavším odtieňom nejaké žiarivé a svetlejšie tóny. Opatrne pridávajte bielu do červenej zmesi. Po definovaní tónov a veľkých plôch začnite miešať tónové variácie, aby ste vytvorili väčšiu hĺbku. Nové tóny porovnávajte s tými predchádzajúcimi, aby ste udržali rovnováhu. Nezabudnite, že ruža má valcovitý tvar a podľa toho ju ovplyvňuje aj dopadajúce svetlo.
Pomocou najmenšieho štetca zvýraznite stred ruže. Pretože ruža má zamatovo matný povrch, zvýraznenie by malo byť mäkké.
Zamerajte sa na okraje ruže
Poslednou fázou maľby obrazu je kontrola okrajov. Chceme, aby "mäkké" hrany ustupovali a ostré hrany vystúpili dopredu. Pri maľovaní farebných blokov veľkým štetcom, ako ste to urobili na začiatku, je pravdepodobné, že vznikne veľa tvrdých hrán. Čistým štetcom (alebo prstom) zjemnite tieto okraje farebných blokov. Mäkké aj tvrdé hrany hrajú veľkú rolu pri dosahovaní silného vizuálneho účinku.
Takýto ručne maľovaný obraz ruže môže byť skvelým osobným darom k MDŽ. Ruža na plátne nikdy nezvädne.
Prajem vám príjemné chvíle strávené v spoločnosti tých najšpeciálnejších žien a najkrajších maľovaných obrazov.
S pozdravom,
vaša Majka.