Médiá a laky pre olejomaľbu

158 produktov

Prejsť na zoznam výsledkov
Zoradiť podľa
Zoradiť podľa
  • Riedidlo a rozpúšťadlo od Kompozit

    Riedidlo a rozpúšťadlo od Kompozit

    
    3,59 € Jednotková cena 35,90 €/l
    Kompozit
    (2)
  • Schmincke rektifikovaný terpentínový olej

    Schmincke rektifikovaný terpentínový olej

    
    od 9,89 € Jednotková cena 43,90 €/l
    Schmincke
  • Terpentínový olej Schmincke Gum spirit of turpentine

    Terpentínový olej Schmincke Gum spirit of turpentine

    
    od 10,99 € Jednotková cena 60,90 €/l
    Schmincke
  • Médium pre olejomaľbu Schmincke MUSSINI medium 2

    Médium pre olejomaľbu Schmincke MUSSINI medium 2

    
    od 12,79 € Jednotková cena 67,90 €/l
    Schmincke
  • Schmincke Diluent N bezzápachové riedidlo

    Schmincke Diluent N bezzápachové riedidlo

    
    od 9,49 € Jednotková cena 46,90 €/l
    Schmincke
  • Ľanový olej Umton 3212

    Ľanový olej Umton 3212

    
    5,45 € Jednotková cena 27,25 €/l
    UMTON
  • Terpentínové riedidlo PENTART - 30 ml

    Terpentínové riedidlo PENTART - 30 ml

    
    Cena po zľave  3,35 € Normálna cena  3,49 € Jednotková cena 111,67 €/l
    Pentart
  • Lesklý lak pre akrylové a olejové farby

    Lesklý lak pre akrylové a olejové farby

    
    Cena po zľave  8,99 € Normálna cena  9,49 € Jednotková cena 179,80 €/l
    KREUL
  • Lesklý ukončovací lak Pentart

    Lesklý ukončovací lak Pentart

    
    8,85 € Jednotková cena 88,50 €/l
    Pentart
    (1)
  • Medium pre olejomaľbu TALENS 75ml

    Medium pre olejomaľbu TALENS 75ml

    
    8,49 € Jednotková cena 113,20 €/l
    Royal Talens
  • Matný lak pre olej TALENS

    Matný lak pre olej TALENS

    
    8,79 € Jednotková cena 117,20 €/l
    Royal Talens
    (5)
  • Urýchlovač schnutia 50ml

    Urýchlovač schnutia 50ml

    
    13,06 € Jednotková cena 261,20 €/l
    PanArt
  • Olejové medium GLAZING TALENS 75ml

    Olejové medium GLAZING TALENS 75ml

    
    8,49 € Jednotková cena 113,20 €/l
    Royal Talens
    (8)
  • Ľanový olej BOILED TALENS 75ml

    Ľanový olej BOILED TALENS 75ml

    
    Cena po zľave  8,19 € Normálna cena  8,79 € Jednotková cena 109,20 €/l
    Royal Talens
    (5)
  • Retušovací lak pre olej TALENS

    Retušovací lak pre olej TALENS

    
    23,89 € Jednotková cena 95,56 €/l
    Royal Talens
    (5)
  • Citrusový terpentín pre olejové farby Schmincke

    Citrusový terpentín pre olejové farby Schmincke

    
    Cena po zľave  10,29 € Normálna cena  10,50 € Jednotková cena 171,50 €/l
    Schmincke
    (2)
O tejto kategórii
V skratke

Médiá pre olejomaľbu ti pomôžu riediť farby, upraviť lesk, urýchliť schnutie a ochrániť hotové dielo. V ponuke nájdeš terpentín a riedidlá bez zápachu, ľanový, saflórový aj orechový olej, rýchloschnúce médiá a damarový záverečný lak od značiek Umton, Royal Talens, Nevskaya Palitra a Kompozit. Riaď sa pravidlom „tučné na chudé“ a každú vrstvu vyskladaj správne. S výberom ti radi poradíme priamo u nás v ARTMiE.

Médiá a riedidlá pre olejomaľbu

Olejové farby zriedka maľuješ rovno z tuby. Riedidlá, oleje, médiá a laky ti dávajú kontrolu nad konzistenciou, leskom aj rýchlosťou schnutia. Vďaka nim postavíš obraz správne – vrstvu po vrstve – a na záver ho ochrániš lakom. Ponúkame overené značky olejových farieb aj ich príslušenstva.

Čo do olejomaľby patrí

  • Riedidlá – terpentín a riedidlá bez zápachu na zriedenie farby a umývanie štetcov
  • Oleje – ľanový, saflórový a orechový na lesk, pružnosť a pomalšie schnutie
  • Médiá – rýchloschnúce a maliarske médiá na úpravu konzistencie
  • Laky – damarový záverečný lak na ochranu a jednotný lesk diela

Ako prípravky používať

Drž sa pravidla „tučné na chudé“ – spodné vrstvy rieď terpentínom, do vrchných pridávaj viac oleja. Olej dodá vrstve lesk a pružnosť, médium urýchli schnutie. Úplne vyzretý obraz prelakuj záverečným lakom, ktorý ho ochráni pred prachom a UV žiarením.

Pre koho je táto kategória

Ocení ju každý, kto maľuje olejovými farbami a chce mať plnú kontrolu nad technikou. Začiatočníkovi stačí terpentín a ľanový olej, pokročilý maliar si poskladá vlastnú sadu médií podľa želaného efektu. Štetce a špachtle nájdeš v kategórii štetce.

Často kladené otázky

Čím sa riedia olejové farby?

Najčastejšie terpentínom alebo riedidlom bez zápachu, ktoré farbu zriedia a zároveň umyjú štetce. Do vrchných vrstiev pridávaj namiesto riedidla olej – vrstva tak ostane pružná a menej praská. Riedidlo používaj v dobre vetranej miestnosti a drž sa pravidla „tučné na chudé“.

Na čo slúži ľanový, saflórový a orechový olej?

Oleje dodávajú farbe lesk a pružnosť a spomaľujú schnutie, takže máš viac času na miešanie. Ľanový olej je najuniverzálnejší, ale mierne žltne – preto sa do svetlých odtieňov hodí skôr saflórový alebo orechový olej, ktoré ostávajú čírejšie. Pridávaj ich po kvapkách, aby vrstva nebola príliš mastná.

Kedy a čím obraz prelakovať?

Záverečný damarový lak nanášaj až po úplnom vyzretí maľby – pri olejomaľbe to môže trvať aj niekoľko mesiacov. Lak zjednotí lesk, oživí odtiene a ochráni dielo pred prachom a UV žiarením. Nanášaj ho v tenkej rovnomernej vrstve na čistý a suchý povrch.

Aký je rozdiel medzi médiom a riedidlom?

Riedidlo, ako terpentín či bezzápachové riedidlo, len zrieďuje farbu a postupne sa odparí. Médium ostáva súčasťou vrstvy a mení jej vlastnosti – upraví lesk, prilnavosť alebo rýchlosť schnutia. Pre začiatok stačí kombinácia riedidla a ľanového oleja, ďalšie médiá pridávaj podľa techniky.